Jak podwyższyć swoje kwalifikacje, nie wydając „grosza”?
W Polsce istnieje kilka sposobów uzyskania wsparcia finansowego w celu podniesienia bądź zdobycia nowych kompetencji. Jedną z metod jest Krajowy Fundusz Szkoleniowy (KFS), który stanowi wydzieloną część Funduszu Pracy i jest przeznaczony na wsparcie pracodawców inwestujących w kształcenie ustawiczne pracowników i swoje własne.
Funkcjonowanie Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS) regulowane jest przepisami ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. 2018 poz. 1265 z późn. zm.) oraz rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 maja 2014 r. w sprawie przyznawania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (tekst jednolity Dz. U. 2018, poz. 117).
Kto może skorzystać z dofinansowania KFS?
O dofinansowanie mogą wystąpić wszystkie przedsiębiorstwa (duże, średnie, małe oraz mikroprzedsiębiorstwa), które zatrudniają min. jedną osobę na umowę o pracę.
Natomiast nie może skorzystać ze wsparcia zasobami KFS osoba prowadząca działalność gospodarczą, niezatrudniająca pracownika w rozumieniu Kodeksu Pracy.
Jakie koszty mogą zostać pokryte w ramach KFS?
Szkolenia, kursy i studia podyplomowe, które przyczynią się do podniesienia kompetencji pracownika oraz samego pracodawcy.
W jakiej wysokości środki mogą być przyznane w ramach KFS?
Jednak nie więcej jak 300% przeciętnego wynagrodzenia dla jednego pracownika w danym roku.
Jak ubiegać się o środki z KFS?
Pracodawca planujący przeszkolić pracownika musi złożyć do Powiatowego Urzędu Pracy właściwego ze względu na siedzibę pracodawcy albo miejsce prowadzenia działalności w tym wniosek o dofinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego.
Po więcej informacji zapraszam na stronę Powiatowego Urzędu Pracy w Koszalinie https://koszalin.praca.gov.pl/dla-pracodawcow-i-przedsiebiorcow/podnoszenie-kompetencji-i-kwalifikacji-pracownikow-i-kandydatow-do-pracy/krajowy-fundusz-szkoleniowy